Skip to content
Skip to navigation menu

 

Athletes 2012-13

Name

Sport

Standard

Course

Elen Tomlinson

Fencing

GB Juniors & Wales Seniors

1st Year Business Management (European Language)

Abi Difford

Fencing - FOIL

Wales Seniors

3rd Year Maths, Operational Research and Statistics

Natalie Powell

Judo

GB Seniors

2nd Year Biomedical Science

Sam Shucksmith

Downhill Mountain Biking

GB Elite Category

3rd Year Mechanical Engineering

Lucy Ridsdale

Fencing - EPEE

Scotland Seniors

3rd Year Social Sciences

Carol Bridge

Triathlon

Wales Seniors and BUCS Champion

2nd Year Adult Nursing

Jack Thomas

Rowing

Wales Seniors

1st Year Civil Engineering

Niall McCann

Expeditioning

Various high profile worldwide expeditions

4th Year PhD in Biosciences

Jamie MacDonald

Judo

Wales Seniors

2nd Year Business Information Systems

Harry Derbyshire

Sailing

GB Juniors

1st Year Mechanical Engineering

Tom Barras

Rowing

GB Juniors

1st Year Physiotherapy

Hannah Mansfield

Rowing

Wales Seniors

1st Year Education & Criminology

Toni Wells

Athletics – Hammer Throw

Wales Seniors

2nd Year Biomedical Science (Anatomy)

Alex Tennant

Endurance Horse Riding

GB Elite Endurance Squad

3rd Year Criminology & Sociology

Ruby Miller

Cycling

Elite Mountain Biking Licence holder

3rd Year Occupational Therapy

Kate Thompson

Water Polo

GB Juniors

1st Year Chemistry

Katherine Taylor

Cricket

Wales Seniors

3rd Year Biomedical Science

Todd Freedman

Hockey

Wales Seniors

3rd Year Business Management

Catrin Bowen

Netball

Wales U21

1st Year Physiotherapy

Andrew Hughes

Hockey (GK)

Wales Seniors

3rd Year Politics and Modern History

Emma Thomas

Netball

Wales Seniors & Celtic Dragons

3rd Year Pharmacy

Kirsty Hatcher

Alpine Skiing (Dry slopes and powder snow)

Wales Seniors

3rd Year Journalism, Media & Sociology

Danny Wills

Hockey

Wales Seniors

2nd Year Politics & Economics

Hannah Thomas

Athletics

Wales Seniors & GB Juniors

2nd Year English Literature

Ceri Hill

Lacrosse

Wales U23

3rd Year Mathematics

Megan O’Sullivan

Athletics – Triple Jump

Wales Seniors

1st Year Law

David Kidner

Clay Pigeon Shooting

Wales Seniors

3rd Year Accountancy and Finance

Orsolya Szegner

Racketlon

Ranked in the World’s Top 40

MA Translation Studies

Jack Mann

Golf

Regional U18

2nd Year Business Economics

Josh Bugajski

Rowing

GB U23 & Wales Senior

4th Year Pharmacy

Greg Smith

Rowing

Wales Senior

3rd Economics & Management

Rupert Shipperley

Hockey

Wales Seniors & GB U21

2nd Year Geography & Planning

Sarah Alton

Sailing

GB Juniors

1st Year French & Spanish

Lewys Winfield Young

Triathlon / Duathlon

GB Age-grade Squad

5th Year Medicine

Claire Molloy

Rugby

Ireland Seniors & 7s

5th Year Medicine

Chris Campbell

Swimming

English Schools

2nd Year Medicine

Robbie Hughes

Rowing

Wales Juniors

1st Year Economics

Jenny McLoughlin

Athletics – 100m/200m T37

GB Seniors – London 2012 Bronze Medallist

1st Year Philosophy

Amy Radford

Fencing – EPEE

GB Seniors

1st Year Medicine

Catherine  (Katie) Llewelyn

Netball

Wales U21

1st year Dentistry

Robbie Massey

Rowing

Wales Seniors

2nd Year Marine Geography

Jack Carr

Hockey

Wales Seniors

2nd Year MESci Exploration and Resource Geology

Gareth Farrow

Canoe Slalom and Wild Water Racing

GB & Wales Juniors

3rd Year Geology

Alexander Mackay

Swimming

GB Juniors – Open Water team

3rd Year Mathematics

Alex Thorley

Triathlon

GB Age Grade Champion

2nd Year Mathematics

Jessica Evans

Golf – Handicap 1.2

Wales Seniors

1st Year Sociology

Morgan Harries

Hockey

Wales Seniors

1st Year Physics with Astronomy

Sophie Clayton

Hockey

Wales Seniors

3rd Year Dentistry

Lydia Fuller

Fencing - EPEE

GB Juniors

2nd Year Business Management

Claire Brown

Skiing and Synchronised Swimming

England Squad

2nd Year German and Spanish

Lucy Stickland

Athletics – Pole Vault

England Schools

2nd Year Astrophysics

Morgan Hirsch

Water Polo

GB U19 Captain

2nd Year French & Italian

 

 

Megan Burton

Cricket

Wales Seniors

2nd Year Medicine

Jennifer Tilbury

Hockey

Wales U21

3rd Year Electronic & Electrical Engineering

Stephen Jenkins

Show Jumping

Wales Seniors

3rd Year City & Regional Planning (Year in industry – Warwick)

Naomi James

Hockey and Athletics – Pole Vault

Wales Seniors

2nd Year Medicine

Sally Peake

Athletics – Pole Vault

GB Seniors

MSc Sports Physiotherapy (2nd year part-time)

Annabelle Tinker

Volleyball

England Juniors

1st Year English Language & Communications

Guy Gibbs

Downhill Mountain Biking

Elite Category Licence Holder

4th Year Mechanical Engineering

Arthur Ellis

Rugby

England U18 & U20

2nd Year Business Management

Ross Wardle

Rugby

Gwent Dragons

4th Year Pharmacy

Jack Phillips

Rugby

Wales 7s & Cardiff RFC

1st Year Environmental Geoscience

Bradley Thayer

Rugby

Cardiff Blues Academy

2nd Year Computer Science with Security & Forensics

William Jones

Rugby

England U18/U19 & Wales 7s

3rd Year Medical Pharmacology

James Thomas

Rugby

Wales U18 & U20 Capt

1st Year Biology

Hamza Siddique

Cricket

Derbyshire CCC & Cardiff MCCU

3rd Year Religious and Theological Studies

Zac Elkin

Cricket

Captain Western Province U18 Cape Town, South Africa & Cardiff MCCU

3rd Year Social Policy

Owen Morgan

Cricket

Glamorgan CCC & Cardiff MCCU

1st Year Accounting & Finance

Jonathan Gaffney

Cricket

Essex CC & Cardiff MCCU

2nd Year Economics and Finance

Chris Stone

Cricket

Cardiff MCCU

2nd Year Economics and Finance