Skip to content
Skip to navigation menu

 

Athletes 2011-12

Name

Sport

Standard

Course

Heather Knight

Cricket

England Seniors and BUCS Sportswoman of the year

3rd Year Biomedical Sciences (Physiology)

Jack Carr

Hockey

Wales U21

1st Year MESci Exploration and Resource Geology

Ruby Miller

Cycling

GB and Wales

2nd Year Occupational Therapy

Stephen Jenkins

Show Jumping

GB Young Riders

2nd Year City & Regional Planning

Natalie Powell

Judo

GB and Wales Seniors

2nd Year Biomedical Science

Claire Molloy

Rugby

Ireland Seniors

4th Year Medicine

Emma Thomas

Netball

Wales Seniors and Celtic Dragons

2nd Year Pharmacy

Lucy Ridsdale

Fencing - EPEE

Scotland Seniors

2nd Year Social Sciences

Natalie Davies

Clay Pigeon Shooting

Wales Seniors

3rd Year Physics with Medical Physics

Abi Difford

Fencing - FOIL

Wales Seniors

2nd Year Maths, Operational Research and Statistics

Eloise Neighbour

Surf Lifesaving

Wales Seniors

2nd Year Ecology

Charlotte Hurst

Triathlon

GB Age Group Squads

2nd Year Dental Surgery

Ioan Nickson

Basketball

Wales Seniors

3rd Year Business Management

Sam Shucksmith

 

Downhill Mountain Biking

Elite Category Rider

2nd Year Mechanical Engineering

Niall McCann

Expeditioning

Rowed across the Atlantic, Skied across Greenland & various cycling and climbing expeditions

3rd Year PhD in Biosciences

Catherine Smaill

Cricket

Scotland Seniors

3rd Year Physiotherapy

Elizabeth (Liz) Ponting

Canoe Polo

GB U21

3rd Year Architectural Studies

Andrew Hughes

Hockey (GK)

Wales U21

2nd Year Politics and Modern History

Helena (Nel) Castle-Smith

 

Rowing

Wales Seniors

3rd Year Geography (Human) and Town Planning

Gareth Farrow

Canoe Slalom and Wild Water Racing

GB Juniors

2nd Year Geology

Sally Peake

Athletics – Pole Vault

GB Seniors

MSc Sports Physiotherapy (2nd year part-time)

Robin Hughes

Golf

Wales U18

3rd Year Business Management

Kirsty Hatcher

Alpine Skiing (Dry slopes and powder snow)

Wales Seniors

2nd Year Journalism, Media & Sociology

Alexander Mackay

Swimming

GB Juniors

2nd Year Mathematics

Robbie Massey

 

Rowing

Wales Seniors

1st Year Marine Geography

Jennifer Tilbury

Hockey

Wales U21

2nd Year Electrical and Electronic Engineering

Hannah Thomas

Athletics

Wales Seniors

1st Year English Literature

James Monaghan

Golf

Ireland Seniors

1st Year MSc in European Governance and Public Policy

Cathy Bastian

Netball

Wales U21

1st Year Mathematics

Claire Brown

Skiing and Synchronised Swimming

England Squad

1st Year German and Spanish

Hannah Jones

Netball

Wales U19

1st Year Accounting and Finance

Chrisy Parsons

Athletics

England U20

2nd Year Zoology

Sarah Benson

Athletics – Shot Putt/Discus

BUCS Champion

1st MSc Social Science Research

Elizabeth Hetherington

Swimming

Regional Champion

2nd Year Geology

Gregory Smith

 

Rowing

Wales Seniors

2nd Economics and Management

Jack Mann

Golf

Regional U18

1st Year Business Economics

Alex Thorley

Triathlon

GB Age Grade Champion

1st Year Mathematics

Toni Wells

Athletics – Hammer Throw

Wales Seniors

1st Biomedical Science

David Kidner

Clay Pigeon

Wales Seniors

2nd Year Accountancy and Finance

Henry Bales

Clay Pigeon

Wales Juniors

3rd Year Accounting and Finance

Katie Griffiths

Hockey

Wales U18

Foundation Year Medicine

Mark Green

Snooker

BUCS Champion

2nd Year Politics and Economics

Christopher Campbell

Swimming

English Schools

1st Year Medicine

Sophie Clayton

Hockey

Wales Seniors

2nd Year Dentistry

Joshua Bugajski

 

Rowing

GB U23

3rd Year Pharmacy

Katherine Taylor

Cricket

Wales Seniors

2nd Year Biomedical Science

Mark Hampton

Shooting

GB Universities

4th Year PHD Physics

Alexandra Tennant

Horse Riding

GB Young Riders

2nd Year Criminology and Sociology

Naomi James

Hockey and Athletics – Pole Vault

Wales U20 & U21

1st Year Medicine

Harriet Whewell

Cycling

British Cycling Junior Talent Team

2nd Year Medicine

Sam Bowen

Ultimate Frisbee

GB U20

3rd Year English Language

Jack Thomas

 

Rowing

Wales U23

1st Year Civil Engineering

Morgan Hirsch

Water Polo

GB U19

1st Year French

James Gibson

Lacrosse and Australian Rules Football

Wales U23

1st Year MSc Housing

Ceri Hill

Lacrosse

Wales U23

2nd Year Mathematics

Jenny McLoughlin

Athletics

GB Seniors

1st Year Philosophy

Carol Bridge

Triathlon

Wales Seniors and BUCS Champion

Postrgraduate Diploma in Nursing (1st year of 2)

Hannah Bush

Taekwondo

Wales Seniors

3rd Year Adult Nursing

Craig Lodge

Rugby

Cardiff Blues Academy

3rd Year Criminology and Sociology

Jake Cooper-Woolley

Rugby

London and South East U16 & U18

3rd Year Human Geography and Planning

William Jones

Rugby

England U18/U19 & Wales 7s

2nd Year Medical Pharmacology

James Thomas

Rugby

Wales U18 & U20 Capt

1st Year Biology (Preliminary year)

Jonny Macdonald

Rugby

Scotland 7s

3rd Year Business Management

Arthur Ellis

Rugby

England U18 & U20

1st Year Business Management

William Jones

Cricket

Leicestershire CC & Cardiff MCCU

2nd Year Accounting & Finance

Hamza Siddique

Cricket

Derbyshire CCC & Cardiff MCCU

2nd Year Religious & Theological Studies

Zac Elkin

Cricket

Captain Western Province U18 Cape Town, South Africa & Cardiff MCCU

2nd Year Social Policy

Alex Spencer

Cricket

Gloucestershire CCC & Cardiff MCCU

1st Year Ancient History

George Thurstance

Cricket

Bedfordshire Minor County/Northants & & Cardiff MCCU

2nd Year Ancient History

Trevor McGeer

Cricket

Berkshire/Leicestershire CCC & Cardiff MCCU

1st Year Law and Sociology