Skip to content
Skip to navigation menu

 

Athletes 2010-11

Name

Sport

Standard

Course

Jennifer Myo

Water Polo

GB U20s / BUCS Gold 08 & 10

4th Year Medicine (Intercalating Physiology)

Katherine Connolly

Athletics – High Jump

GB Juniors

 

2nd Year Medical Pharmacology

Mark Hampton

Shooting Shotgun - Trap

Senior GB & England

3rd Yr PhD Physics

Heather Knight

Cricket

England Senior 1 day & T20 teams

2nd Year Biomedical Sciences (Physiology)

Natalie Powell

Judo

Senior GB

2nd Year Biomedical Science

Alice Ancora

Rowing

GB Juniors

2nd Year Radiography

Sam Shucksmith

Downhill Mountain Biking

GB National World Cup team

 

1st Year Mechanical Engineering

Emma Thomas

Netball

Wales Seniors

1st Year Pharmacy

Catherine Brookes

Lacrosse

Wales Senior Elite A squad & Wales U21

1st Year PhD Chemistry

Gareth Farrow

Canoe Slalom and Wild Water Racing

Wales Juniors

1st Year Geology

Sophie Clayton

Hockey

Wales U21

1st Year Dentistry

David Sinclair

Cycling

Elite category licence holder = Top 100 in GB 2010

3rd Year Mathematics

Christopher Campbell

Swimming

GB Schools Champion

1st Year Medicine (Foundation year)

Angharad Griffiths

Hockey

Wales Seniors

5th Year Medicine

Claire Molloy

Rugby

Ireland Seniors

4th Year Medicine

Anna Tomlinson

Lacrosse

Wales Senior B team Captain &

Wales U21

3rd Year Communication

Sonam Minar Sanghavi

Table Tennis

Kenya Secondary Schools Champion

1st Year Dentistry

Kirsty Hatcher

Alpine Skiing (Dry slopes and powder snow)

2nd in Welsh  Championships 2010

 

1st Year Journalism, Media & Sociology

Stephen Jenkins

Show Jumping

GB Young Rider squad & Wales Seniors

1st Year City & Regional Planning

Elizabeth Ponting

Canoe Polo

GB U21

 

2nd Year Architectural Studies

Catherine Smaill

Cricket

Scotland Seniors

2nd Year Physiotherapy

Natalie Davies

Clay Pigeon Shooting

Wales Juniors & Seniors

2nd Year Physics with Medical Physics

Joanna Chen

Fencing

Wales Seniors

3rd Year Law

Eloise Neighbour

Surf Lifesaving

Wales Seniors & Juniors

1st Year Biology

Caryl Granville

Athletics – Multi-evens

GB & Wales Seniors

3rd Year Biomedical Science

Harriet Whewell

Road & Track Cycling

British Cycling Junior Talent Team

2nd Year Medicine

Gemma Dawkins

Athletics – 400m

Island Games Champion

 

2nd Year Psychology

Abi Difford

Fencing - FOIL

Wales Seniors

2nd Year Maths, Operational Research and Statistics

Emma Davies

Golf

Cardiff University Golf Programme

1st Year Pharmacy

Helena (Nel) Castle-Smith

Rowing

Wales Seniors

2nd Year Geography with Town Planning

William Hayward

Korfball

Wales Seniors

3rd Year Politics

Mark Mortimer Green

Snooker

English Snooker Junior SW Regional Champion

1st Year Politics and Economics

Elizabeth Hetherington

Swimming

County Champion

1st Year Marine Geoscience

Douglas Dewey

Road Cycling

7th in GB Road Race Champs, 4th U23 – 2010

4th Year – Masters in Mechanical Engineering

Sophie Twinam

Athletics – 400m/400mH

Island Games Champion

 

3rd Year Biomedical Sciences

Hannah McNeil

Cricket

Wales Seniors

1st Year Medicine

Ioan Nickson

Basketball

Wales Seniors

 

2nd Year Business Management

Alexander Mackay

Swimming

GB team - Open Water

1st Year Mathematics

Alexandra Tennant

Endurance Horse Riding

GB development squad &

Elite GB Young Rider Squad

1st Year Criminology & Sociology

Ruby Miller

Cycling

Olympic Development Programme &

National Cyclo-X Champion, National MTB Champion, National Track Champion

1st Year Occupational Therapy

Jago Graf von Liss

Athletics – Endurance/X-Country

German U23 10,000m Champion

MBA

Robin Hughes

Golf

Cardiff University Golf Programme

 

3rd Year Business Management

Christopher Discombe

Athletics – Middle distance/X-Country

Wales Seniors

1st Year Msc Sports Physiotherapy

Nic Strange

Badminton

Wales Seniors

PCGE – Further Education (1 Year)

Lucy Ridsdale

Fencing

Scotland Seniors

1st Year Criminology

Niall McCann

Endurance Sports

Rowed across the Atlantic, Skied across Greenland & various cycling and climbing expeditions

2nd Year PhD in Zoology

Michael Reed

Cricket

Glamorgan C.C.C

3rd Year Mathematics & it’s Applications

Dominic Reed

Cricket

Cardiff M.C.C.U

3rd Year Business Management

Zac Elkin

Cricket

Captain Western Province U18 Cape Town, South Africa

1st Year Social Policy

Hamza Siddique

Cricket

Derbyshire C.C.C Contract

1st Year Religious Studies & Archaeology

William Jones

Cricket

Leicestershire C.C.C. Contract

1st Year Accounting & Management

Christian Portz

Cricket

Hampshire C.C.C

1st Year Biology

George Thurstance

Cricket

Northants C.C.C

1st Year Ancient History